W ubiegłym miesiącu informowaliśmy o planach stworzenia następcy myśliwca MiG-31. W ostatnich dniach w rosyjskich mediach rządowych pojawiło się więcej informacji na ten temat, a także na temat kolejnych, nie mniej ambitnych planów Moskwy.

Prezes RSK MiG Ilja Tarasenko poinformował na konferencji prasowej, że prace nad nowym myśliwcem przechwytującym dalekiego zasięgu ruszą już wkrótce. Będzie to maszyna piątej generacji, oznaczona PAK PA. MiG miał już rozpocząć prace koncepcyjne.

Entuzjazm Tarasenki studzi jednak dowódca rosyjskiego lotnictwa generał pułkownik Wiktor Bondariew. Jego zdaniem jakiekolwiek prace nad PAK PA rozpoczną się najwcześniej w 2019 roku.

Jeszcze ciekawszą informację podał na salonie lotniczym MAKS 2017 wiceminister obrony Jurij Borisow. Rosyjskie ministerstwo obrony rozważa opracowanie myśliwca skróconego startu i lądowania, ewentualnie nawet pionowego startu i lądowania. Resort ma prowadzić rozmowy na ten temat z przedstawicielami rosyjskiego przemysłu lotniczego, jednak konstrukcja miałaby bazować na dotychczasowych osiągnięciach Jakowlewa (na zdjęciu Jak-38).

Pomysł wskrzeszenia prac nad myśliwcami V/STOL jest związany z nagłaśnianymi planami budowy rosyjskich okrętów lotniczych nowej generacji.

Zobacz też: Rosyjski śmigłowcowiec desantowy do 2022 roku.

(sputniknews.com)

Vladimir Rodionov, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported