Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zamierzają wydać około pół miliarda dolarów na nowe radary dla bombowców strategicznych B-52. Nowe urządzenia mają zastąpić wysłużone radary Northrop Grumman AN/APQ-166.

B-52 pozostaną w służbie jeszcze długi czas, ponieważ ich zasięg, udźwig i uniwersalność sprawiają, że USAF nie ma ich dobrego zamiennika. Aby nadal mogły jednak skutecznie wypełniać swoje konwencjonalne i atomowe zadania, potrzebują lepszego radaru. Główną wadą obecnego modelu jest krótki czas pracy bezawaryjnej pomiędzy kolejnymi usterkami, co powoduje, że w czasie wielu lotów radar jest zwyczajnie niesprawny.

Na program modernizacji radaru w B-52 w ciągu pięciu lat zostanie wydana suma 491 milionów dolarów. Kwota ta stanowi 71% wszystkich wydatków przewidzianych na wszelkie modernizacje B-52 do 2021 roku. Przedstawiciel US Air Force powiedział, że rozważane są różne opcje, ale najbardziej prawdopodobne jest zastosowanie któregoś z obecnych już na rynku urządzeń zamiast opracowywania zupełnie nowego radaru. Do 2017 roku będą prowadzone analizy różnych rozwiązań, a ostateczna decyzja ma zostać podjęta w roku 2019.

(flightglobal.com; fot. US Air Force / Master Sgt. Mike Kaplan)

USAF