Leonardo ogłosił, że na terenie portu lotniczego Taranto-Grottaglie rozpoczęła się kolejna faza prób w locie opcjonalnie pilotowanego śmigłowca SW-4 Solo. Doświadczenia prowadzone są wspólnie z Ente Nazionale Aviazione Civile – włoskimi cywilnymi władzami lotniczymi. Ich celem jest sprawdzenie charakterystyk śmigłowca i procedur w normalnym i awaryjnym trybie działania. Weryfikacja procedur i regulacji związanych z bezpilotowymi operacjami SW-4 potrwa przez kilka pierwszych miesięcy przyszłego roku.

SW-4 Solo był testowany przez włoskie ministerstwo obrony od września 2013 do maja 2014 roku w ramach programu naukowego. W 2015 roku był prezentowany Royal Navy jako demonstrator technologii, a w tym samym roku wziął udział w ćwiczeniach Italian Blade, gdzie był obserwowany przez wysłanników Europejskiej Agencji Obronnej.

Zaprezentowany w 2012 roku SW-4 Solo został opracowany przez PZL Świdnik we współpracy z AgustaWestland w celu poszerzenia portfolio koncernu w segmencie lotnictwa bezzałogowego. W wersji bezzałogowej śmigłowiec może być wykorzystany do patrolowania granic i obszarów morskich, rozpoznania pola walki, naprowadzania lotnictwa, monitorowania środowiska naturalnego, opracowywania map, transportu ładunków czy wspomagania służb porządku publicznego.

(janes.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl