Belgijski minister obrony zaprezentował pierwszy egzemplarz prototypowy pojazdów, które resort zakupił w grudniu ubiegłego roku. Zastąpią używane obecnie VW Itlis. Koszt nabycia 108 pojazdów Fox Rapid Reaction Vehicle (RRV) dla belgijskich sił specjalnych i wojsk powietrznodesantowych wyniesie około 23 miliony euro. Zgodnie z nowym planem strategicznym opublikowanym w czerwcu bieżącego roku dwa bataliony powietrznodesantowe zostaną przeformowane w bataliony rangersów, podporządkowane Dowództwu Operacji Specjalnych i od razu wyposażone w Foxy.

Nowe pojazdy od swoich poprzedników różnić będą lepsze parametry w zakresie: mobilności, siły ognia i ochrony balistycznej. Konstrukcja wozów produkowanych przez brytyjskie przedsiębiorstwo Jankel oparta jest na wojskowym wariancie Toyoty Land Cruiser 79 w układzie 4 × 4.

Belgowie otrzymają Foxy w dwóch konfiguracjach: czterdzieści osiem wozów dowódczych i sześćdziesiąt pojazdów rozpoznawczych. Te pierwsze będą uzbrojone w karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra, a rozpoznawcze będą dysponować uzbrojeniem w postaci wielkokalibrowego karabinu maszynowego kalibru 12,7 milimetra lub automatyczną wyrzutnią granatów kalibru 40 milimetrów, produkowaną przez Heckler & Koch. Główne uzbrojenie wozu rozpoznawczego będzie umieszczone na dachu, zaś po prawej stronie zamontowany będzie dodatkowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra.

W cenę zamówienia wliczone jest również trzydzieści osiem wymiennych zestawów opancerzenia. Według producenta pancerz zapewni ochronę balistyczną przed ostrzałem z broni maszynowej i wybuchom min na poziomie 1 według normy STANAG 4569. Realnie ma chronić przed pociskami wystrzelonymi z broni ręcznej kalibru 7,62 milimetra z odległości trzydziestu metrów, przed przebiciem odłamkami pocisków z odległości stu metrów i przed małymi ładunkami zdetonowanymi pod pojazdem.

Załogę belgijskiego Foxa tworzy czterech żołnierzy, w tym dowódca i kierowca, siedzący z przodu, oraz dwóch pozostałych zajmujących tylne siedzenia. Pojazd jest otwarty, ramę zaś dopełnia rurowa konstrukcja nośna. Pojazd porusza się z maksymalną prędkością 140 kilometrów na godzinę przy maksymalnym zasięgu 1200 kilometrów. Jest przystosowany do podwieszania pod śmigłowcami CH-47 Chinook.

(armyrecognition.com; fot. materiały prasowe Jankel)