Rosjanie planują kolejną modernizację czołgów podstawowych T-72 i T-90, wyposażając część z nich w układy automatycznego śledzenia i identyfikacji celów oraz komputery systemu kierowania ogniem tożsame z tymi, które zainstalowano w T-14. Montaż tych dwóch systemów ma na celu poprawę zdolności starszych czołgów w zakresie niszczenia wrogich obiektów pierwszym strzałem w niekorzystnych warunkach bojowych. Ponadto ma się zmniejszyć obciążenie działonowego.

Wyselekcjonowane do ulepszenia T-72 i T-90 będą już wyposażone w system kierowania ogniem Kalina, którego najnowsza wersja jest zainstalowana w czołgu T-14 Armata. T-72B3 już nim dysponuje, ale jego możliwości są ograniczone w stosunku do ostatniej wersji.Decyzja o dalszym zwiększaniu potencjału bojowego części posiadanego taboru wskazuje, że Rosja nie będzie zastępować czołgów T-72 i T-90 Armatą w stosunku jeden do jednego. W niedalekiej przyszłości nadal będzie utrzymywać mieszkankę czołgów różnych typów.

Kreml zdecydował ponadto o unowocześnieniu czołgów podstawowych T-80BW na podstawie wcześniej opracowanego zestawu modernizacyjnego. Urałwagonzawod poinformował, że pierwsze zmodernizowane egzemplarze opuszczą zakłady w Omsku jeszcze w 2017 roku.

(Zobacz też: Modernizacja rosyjskich T-90)

(janes.com; fot. Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)