Brytyjskie ministerstwo obrony ogłosiło zwycięzcę konkursu na nowy pistolet dla sił zbrojnych Zjednoczonego Królestwa. Nową bronią osobistą brytyjskich wojskowych będzie austriacki Glock 17.

Realizacją kontraktu zajmie się firma Viking Arms, która ma dostarczyć 25 tysięcy pistoletów Glock 17 Gen4. Terminy dostaw są dość wyśrubowane. Pierwsze Glocki mają trafić do brytyjskiego kontyngentu w Afganistanie w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Konkurs na nowy pistolet dla sił zbrojnych został rozpisany 2 lata temu i miał wyłonić następcę używanych od ponad 40 lat Browningów L9A1. W stosunku do swojego poprzednika Glock 17 charakteryzuje się mniejszą masą, większą celnością i pojemniejszym magazynkiem, mieszczącym 17 nabojów.

Ministerstwo obrony podkreśla, że zależy mu na wyposażeniu żołnierzy w jak najlepszą broń osobistą, gwarantującą jak największa siłę ognia. Już podczas testów Glock 17 zdobył uznanie brytyjskich żołnierzy, chorąży Royal Marines Mark Anderson powiedział mediom: – Pistolety są ważne w walce bezpośredniej i stanowią istotną część uzbrojenia żołnierzy. Niezawodny, lekki i łatwy w obsłudze Glock zdobył zaufanie i sprawdza się nad wyraz dobrze. – Do tej pory jedynym użytkownikiem pistoletów Glock w brytyjskich siłach zbrojnych był SAS.

(army-technology.com)