12 marca japońska marynarka wojenna przyjęła do uzbrojenia dziewiąty okręt podwodny typu SōryūSeiryū (SS-509). Okręt został zbudowany przez Kawasaki Heavy Industries, a jego portem macierzystym będzie Yokosuka.

Okręty typu Sōryū są największymi na świecie okrętami podwodnymi z napędem konwencjonalnym. Są także pierwszymi japońskimi okrętami podwodnymi wyposażonymi w napęd niezależny od powietrza atmosferycznego typu Kockums Stirling AIP. Załogę stanowi sześćdziesięciu pięciu oficerów i marynarzy.

W listopadzie 2017 roku w stoczni Kawasaki Heavy Industries rozpoczęła się już budowa dziesiątej jednostki tej serii, która powinna wejść do służby w marcu 2019 roku.

Siódmy okręt typu Astute

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że dostało z ministerstwa finansów zgodę na zamówienie siódmego wielozadaniowego atomowego okrętu podwodnego typu Astute. Negocjacje z producentem jeszcze się toczą, ale podpisanie kontraktu jest spodziewane w najbliższym czasie.

Budowę poprowadzi stocznia Barrow-in-Furness należąca do koncernu BAE Systems Marine. Koszt szóstej jednostki – HMS Agamemnonzamówionej w kwietniu 2017 roku, wyniósł 1,4 miliarda funtów. Informacja o dostępności funduszy jest ważna dla stoczni, ponieważ wcześniej jedna z gazet ujawniła dokument o możliwym anulowaniu budowy siódmego okrętu.

HMS Artful przygotowywany do wodowania (© 2014 BAE Systems)

HMS Artful przygotowywany do wodowania
(© 2014 BAE Systems)

W służbie Royal Navy znajdują się już HMS Astute, Ambush i Artful, a Audacious przechodzi właśnie próby morskie.

USS Colorado w służbie

W sobotę 17 marca w New London odbyła się ceremonia włączenia do służby piętnastej jednostki typu Virginia – USS Colorado (SSN 788; na zdjęciu tytułowym). Jest to piąta jednostka w wersji Block III. W okrętach tej serii dwanaście pocisków Tomahawk umieszczonych jest na dwóch pionowych wyrzutniach rewolwerowych (zamiast stosowania osobnej wyrzutni dla każdego pocisku).

Okręt został dostarczony we wrześniu 2017 roku. Na jego wyposażeniu znajduje się między innymi niepenetrujący kadłuba sztywnego peryskop z kamerą cyfrową. Może on być kierowany za pomocą padów znanych z konsol do gier. Amerykańska marynarka potwierdziła, że rzeczywiście USS Colorado jest pierwszą seryjną jednostką, która od początku będzie wyposażona w takie pady. Były one wcześniej testowane na okrętach badawczych.

(navaltoday.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Jeffrey M. Richardson