Być może już wkrótce myśliwce Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej nie będą musiały być elitarnymi J-20 ani J-31 (na zdjęciu), aby stać się trudno wykrywalne dla radarów. Jak twierdzi hongkoński dziennik South China Morning Post, chińscy naukowcy i producenci są już coraz bliżej seryjnego zastosowania odkrycia, które zapewni „niewidzialność” także myśliwcom starszej generacji.

Kluczem mają być tak zwane metamateriały, zmieniające właściwości pod wpływem potencjału elektrycznego. Nanoszone na płatowce specjalnie prefabrykowane powłoki będą uformowane w mikrostruktury podobne do elektronicznych obwodów drukowanych. Materiał ma pozwalać nie tylko na zmniejszanie echa radarowego samolotu, ale też na generowanie fałszywych odbić.

Prace nad rewolucyjnym tworzywem prowadzone są na Uniwersytecie Nankińskim w prowincji Jiangsu od 2011 roku. Pomysł testowano już ponoć na samolotach w nieujawnionym z nazwy ośrodku badawczym w Shenyangu w prowincji Liaoning, co pozwala sądzić, że chodzi o należące do państwowej korporacji AVIC (zobacz też: Potentaci branży zbrojeniowej) zakłady zajmujące się produkcją myśliwców J-11 i J-15.

Nowe rozwiązanie ma być najbardziej skuteczne w trzech najczęściej stosowanych przez radary zakresach częstotliwości, zwłaszcza w połączeniu z aerodynamiką myśliwców piątej generacji i odpowiednią taktyką. W marcowym wywiadzie dla chińskiej telewizji CCTV przedstawiciel firmy Kuang-Chi z Shenzhen twierdził, że produkcja metamateriału, unikatowego na skalę światową, już się tam odbywa.

Sam pomysł trąci być może nieco fantastyką. Z drugiej strony: czy jeszcze dekadę temu media brałyby chińskie plany wprowadzenia do służby myśliwca stealth albo budowy własnego lotniskowca na poważnie? Jak twierdził natomiast niedawno Boeing, skuteczność nowych powłok pochłaniających na F/A-18E/F jest już tak wysoka, że samolot daje echo radarowe porównywalne z F-117A.

Zobacz też: Chiny pracują nad układem sterowania wektorem ciągu

(scmp.com)

wc, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International