Rząd Argentyny zarzuca Wielkiej Brytanii militaryzowanie południowego Atlantyku. Zdaniem władz w Buenos Aires, wyrazem tego ma być pojawienie się uzbrojonego w głowice atomowe brytyjskiego niszczyciela w pobliżu Falklandów.

Minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Timerman zażądał od brytyjskiego rządu potwierdzenia lokalizacji okrętu w okolicy Falklandów i złożył w tej sprawie oficjalną skargę do ONZ. Strona brytyjska odpiera oskarżenia Argentyny, nazywając je absurdalnymi.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon wezwał oba państwa do złagodzenia napięć wokół archipelagu. Wcześniej prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirschner również wysuwała pod adresem Wielkiej Brytanii oskarżenia o militaryzację. Ameryka Łacińska i Karaiby na mocy traktatu międzynarodowego z 1960 r. pozostają strefą wolną od broni atomowej. Według strony brytyjskiej, niszczyciel HMS Dauntless znajduje się na południowym Atlantyku w ramach rutynowych ćwiczeń.

W 1982 r. oba państwa stoczyły wojnę, po tym jak rządzona przez wojskową juntę Argentyna zajęła Falklandy należące do Wielkiej Brytanii. Obecnie na wyspach swoją służbę wojskową odbywa brytyjski następca tronu książę William.

(bbc.co.uk)