Irańskie wojska lądowe wyposażyły oddziały komandosów służących w jednostkach szybkiego reagowania w jeden z najnowszych i, jak zaznaczają sami Irańczycy, najdokładniejszych karabinów snajperskich wyprodukowanych przez krajowy przemysł obronny.

AM-50 otrzymał nazwę własną Sajjad (w farsi: łowca) i środę został oficjalnie przekazany pierwszym żołnierzom sił specjalnych wojsk lądowych, którzy wzięli udział w wyczerpującym, dwumiesięcznym szkoleniu z obsługi i ćwiczeniach praktycznych. Karabin znajduje się już na wyposażeniu komandosów irańskiej marynarki wojennej. Był wykorzystywany podczas niedawnych ćwiczeń wojskowych sił zbrojnych Iranu w Zatoce Ormuz pod kryptonimem Welajat-94.

AM-50 jest wielkokalibrowym karabinem wyborowym kalibru 12,7 milimetra, ale określany jest także karabinem przeciwsprzętowym. Jest broną jednostrzałową zasilaną nabojem 12,7×99, nie ma magazynka, waży około 12 kilogramów, zaś jego długość wynosi 1,5 metra. Irańczycy określają donośność skuteczną na 1200 metrów. AM-50 wyposażony jest w szynę Picatinny umożliwiającą montaż dodatkowego osprzętu, w tym celowników optycznych. Szybkostrzelność karabinu wynosi od trzech do pięciu strzałów na minutę.

AM-50 jest z pewnością nielicencjonowaną kopią wielkokalibrowego karabinu wyborowego HS-50 austriackiej firmy Steyr Mannlicher. Około ośmiuset sztuk zostało dostarczone do Iranu w 2007 roku.

(armyrecogition.com; fot. Erfan Kouchari, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 4.0 International)