Do rozstrzygnięcia zbliża się wybór nowego karabinka automatycznego dla pakistańskiej armii. Znana jest już krótka lista kandydatów, a zwycięzców może być więcej niż jeden.

W finale rywalizacji znalazły się: uznawane za faworytów FN SCAR-H (na zdjęciu) i CZ-806 BREN 2, a także Beretta ARX 200, AK-103 oraz, co nieco zaskakujące, serbska Zastava M21 lub M77. Nowy karabinek ma zastąpić używane obecnie HK G3A3 i chińskie klony AK. Nie do końca jasne są wymagania pakistańskiej armii, szczególnie odnośnie do amunicji i jej ewentualnego ujednolicenia. G3 strzelają amunicją 7,62×51, podobnie SCAR i ARX 200. AK-103, podobnie jak chińskie karabinki, posługuje się nabojami 7,62×39, natomiast BREN 2 i Zastava – natowskimi nabojami kalibru 5,56 milimetra, używanymi w dość ograniczonym zakresie przez pakistańskie siły zbrojne.

Wstępna ocena karabinków rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Testy trwały do końca stycznia. Dowództwo pakistańskiej armii nie informuje kiedy podejmie finalną decyzję. Zainteresowanie pozyskaniem nowych karabinków ma zapewne związek z podobnym postępowaniem odbywającym się w Indiach.

(armyrecognition.com; fot. United States Navy)