BAE Systems otrzymało od Lockheeda Martina kontrakt na zaprojektowanie i produkcję nowej generacji termolokacyjnych głowic samonaprowadzających dla rakietowego systemu antybalistycznego Terminal High Altitude Area Defense (THAAD). Prace nad głowicami poprawią zdolność systemu obrony antybalistycznej do neutralizacji większej liczby zagrożeń i usprawnią proces produkcji.

– Głowica samonaprowadzająca THAAD jest kluczowym produktem w naszym portfolio amunicji precyzyjnej, który został doceniony za swoje zdolności przechwytywania pocisków balistycznych – powiedział Barry Yeadon, dyrektor programu THAAD w BAE Systems. – Jest potwierdzeniem naszych kompetencji do dostarczania zaawansowanych systemów celowniczych i naprowadzania dla amunicji o wysokiej precyzji.

System THAAD przechwytuje i niszczy za pomocą energii kinetycznej pociski balistyczne podczas terminalnej fazy lotu. Głowica samonaprowadzająca opracowana przez BAE Systems pokazuje w podczerwieni obrazy, które naprowadzają pociski przechwytujące na wyznaczone cele, niszcząc głowice balistyczne wroga w atmosferze ziemskiej lub poza nią. Firma rozwija i produkuje głowice samonaprowadzające pocisków rakietowych od ponad czterech dekad i do tej pory dostarczyła ponad 500 głowic dla THAAD.

THAAD jest integralną częścią Missile Defense Agency, która opracowuje zintegrowany, warstwowy system obrony przeciwrakietowej. Jego zdolność przechwytywania na dużych wysokościach redukuje skutki działania pocisków wroga, zanim dotrą one na ziemię, a jego niewybuchowe kinetyczne działanie minimalizuje ryzyko detonacji.

Zobacz też: Chińska tarcza antyrakietowa już gotowa

(Informacja prasowa)

BAE Systems