Indyjskie ministerstwo obrony zdecydowało, które przedsiębiorstwa będą odpowiedzialne za modernizację 693 bojowych wozów piechoty BMP-2 używanych przez tamtejsze wojska lądowe. Wbrew oczekiwaniom i zapowiedziom promowania konkurencyjności rodzimych prywatnych producentów uzbrojenia postawiono na firmy stanowiące własność skarbu państwa.

Kontrakt zostanie przyznany Ordnance Factories Board (co ciekawe, jest to przedsiębiorstwo z tradycjami sięgającymi osiemnastego wieku) i Bharat Electronics Ltd. Decyzję taką podjął nowy (urzędujący od marca) minister obrony Arun Jaitley, będący zarazem ministrem finansów, wraz z Radą Zakupów Obronnościowych, stanowiącą najważniejszy w kraju organ odpowiedzialny za wydatki na siły zbrojne.

Głównym elementem modernizacji będzie wymiana systemu kierowania ogniem. W planach jest także instalacja jednostki napędowej o większej mocy i integracja z nowoczesnymi przeciwpancernymi pociskami kierowanymi.

Wartość zamówienia to równowartość 375 milionów USD. Szkopuł w tym, ze program modernizacji BMP-2 jest opóźniony już o siedem lat. Indyjskie wojska lądowe chcą więc otrzymać gotowe pojazdy w ciągu maksymalnie trzech lat.

Zobacz też: Indie bliskie zakupu C-295W

(defensenews.com)

cell105, Creative Commons Attribution 2.0 Generic