Rheinmetall ujawnił nowy system obrony pasywnej MASS (Multi Ammunition Softkill System) przeznaczony dla okrętów. Rozwiązanie jest równie proste, co nowatorskie.

Pracujący dla koncernu inżynier dyplomowany Martin Fegg miał opatentować swój pomysł już w roku 1994. Patent DE19943396 został jednak natychmiast utajniony, a dalsze prace badawczo-rozwojowe również obłożono klauzulą tajności. Rheinmetall ani słowem nie wspominał o prowadzonych badaniach na targach czy wystawach. O istnieniu MASS poinformowano dopiero na progu uruchomienia produkcji, nadal jednak nie upubliczniono żadnych zdjęć i oficjalnych rysunków.

Obecnie używane okrętowe systemy obrony pasywnej opierają się na rożnego rodzaju wabikach. Fegg chciał natomiast stworzyć system pozwalający skutecznie oszukać pociski przeciwokrętowe naprowadzane radarowo. Rozwiązanie opiera się na wabikach o średnicy półtora metra wykonanych folii z odbijającej wiązkę radarową, opadających na spadochronie. Według Fegga salwa dwunastu wabików otrzymująca się w powietrzu przez piętnaście do sześćdziesięciu sekund może skutecznie przesłonić echo radiolokacyjne przeciętnego okrętu.

Fegg opatentował również systemy oparte na rozwiązaniach MASS przeznaczone dla pojazdów i statków powietrznych. Najwyższy priorytet przyznano jednak wersji okrętowej.

Zobacz też: Rheinmetall z zamówieniem na amunicję czołgową

(welt.de)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Cynthia Griggs