Amerykańskie wojska lądowe poinformowały, że inżynierowie Picatinny Arsenal we współpracy z US Marine Corps opracowali opancerzoną obrotnicę TOW Objective Gunner Protection Kit (TOGPK 2.0), która będzie instalowana na samochodach opancerzonych JLTV. Stanowisko strzeleckie dla wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW (Tube-launched, Optically tracked, Wire-guided) w przyszłości zintegrowane zostanie także z pojazdami HMMWV, klasy MRAP i kołowymi transporterami opancerzonymi Stryker.

TOGPK 2.0 zastąpi w użyciu stanowiska strzeleckie Objective Gunner Protection Kit, które jest już przestarzałym rozwiązaniem, i ma znacznie mniejszą masę. Dzięki temu ma pozwolić na sprawne manewrowanie uzbrojeniem. TOGPK 2.0 zaprojektowano w Centrum Uzbrojenia Dowództwa do spraw Rozwoju Zdolności Bojowych Wojsk Lądowych (Combat Capabilities Development Command Armaments Center).

Według twórców nowy sprzęt ma zapewniać wysoki poziom osłonności balistycznej i charakteryzować się jednocześnie wysokim poziomem świadomości sytuacyjnej strzelca. Obecnie jest testowana na JLTV w wariancie M1281 Close Combat Weapon Carrier. Warto przypomnieć, że w lutym 2019 roku pojawiły się zastrzeżenia w sprawie prowadzenia ognia za pomocą przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW, które wynikały z wolnego i utrudnionego procesu przeładowania.

Ponadto w pojeździe miało być mało miejsca na przechowywanie amunicji. Zastrzeżenia sprowadzały się również do nienależytej ochrony załogi, gdyż tak zwane martwe pola ograniczały zdolność do wykrywania i szybkiej reakcji na zagrożenia. Pentagon zapowiedział wzmożony wysiłek w celu wyeliminowania powstałych wad.

Zobacz też: JLTV zintegrowany z Javelinem

(army.mil)

US Army