Chiny poinformowały o wprowadzeniu do służby zmodyfikowanej wersji myśliwca Xi’an JH-7A. Maszyna debiutowała na odbywających się w Rosji zawodach lotniczych Aviadarts 2019.

Samolot wszedł do służby pod oznaczeniem JH-7AII. Niestety chińskie siły powietrzne nie informują o zakresie zmian, a na zdjęciach opublikowanych przez rosyjskie ministerstwo obrony nie widać wyraźnych różnic w stosunku do starszych wersji. Chińscy komentatorzy i internauci sugerują, że zmiany objęły awionikę, radar, system zasilania i komputer zarządzania misją.

JH-7A został opracowany jako myśliwiec bombardujący, jednak wersja uderzeniowa jest obecnie używana głównie przez marynarkę wojenną. Siły powietrzne zaopatrzyły sporo swoich JH-7A w zasobniki walki radioelektronicznej. Najprawdopodobniej samoloty te, podobnie jak Tornado ECR, służą więc do przełamania obrony powietrznej, a modyfikacja służy umożliwieniu integracji z nowymi zasobniki walki radioelektronicznej.

Nie jest to pierwsze podejście do wprowadzenia nowej wersji maszyny, która pierwszy lot odbyła w roku 1988. W 2013 pojawiły się doniesienia o pracach nad poważnie zmodernizowaną wersją JH-7B. Zmiany miały objąć nowy silnik, nowy radar, integrację z nowymi typami uzbrojenia i przystosowanie do tankowania w locie. Obecny status projektu pozostaje nieznany.

Zobacz też: Chiny chcą sprzedać (nie tylko stare) samoloty

(janes.com)

Dmitriy Pichugin, GNU Free Documentation License, Version 1.2