Francuska marynarka wojenna już wkrótce ma otrzymać nową wersję pocisków przeciwokrętowych Exocet. Będą one nosić oznaczenie MM40 Block 3C.

Pogłoski o nowej wersji Exoceta pojawiały się już od pewnego czasu, brakowało jednak szczegółów. Portal Navy Recognition zwrócił się z pytaniem w sprawie pocisków do Marine Nationale i otrzymał dość wyczerpującą odpowiedź. W stosunku do ostatniej i ciągle stosunkowo nowej wersji Block 3 różnice będą niewielkie, jednak zasadniczo mogą wpłynąć na wartość bojową pocisku. Exocet Block 3C otrzyma bowiem cyfrowy system wykrywania i rozpoznawania celów.

Według Navy Recognition oznacza to wykorzystanie technologii rozpoznającej i identyfikującej okręty po sygnaturze cieplnej. Taka technologia umożliwia rozpoznanie jednostek wchodzących w skład grupy i atak na uznaną za najważniejsza lub najgroźniejszą. Co więcej, pocisk będzie mógł uderzyć w konkretny punkt, jak na przykład: mostek, hangar śmigłowca czy wskazane systemy uzbrojenia lub elektroniczne. Podobne rozwiązania wykorzystywane są w pociskach NSM i LRASM.

Dostawy Exocetów Block 3C mają rozpocząć się na przełomie lat 2019 i 2020. Francuskie ministerstwo zamówiło na razie tylko piętnaście pocisków. Do standardu Block 3C mają także zostać zmodernizowane wszystkie posiadane obecnie MM40.

Zobacz też: Postęp w integracji Exoceta z Caracalem

(navyrecognition.com)

MBDA