Dzisiaj w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej Wojskowe Zakłady Mechaniczne SA Siemianowice Śląskie podpisały nową umowę z przedsiębiorstwem Patria Land Systems. Kontrakt, który zawarto na dziesięć lat, przewiduje dalszą produkcję, sprzedaż i modernizację Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak. Potrzeba negocjacji nowego porozumienia wynikała z tego, że wraz z końcem bieżącego roku wygasa umowa na licencyjną produkcję w Polsce transportera AMV, zawarta w 2003 roku.

Prawa do serwisowania i wykonywania napraw wydłużono natomiast do 2052 roku. Zakłady w Siemianowicach będą mogły realizować wymienione czynności na rzecz MON-u i klientów zagranicznych. Nowo zawarta umowa gwarantuje utrzymanie zatrudnienia dla pięciuset osób w Siemianowicach i trzech tysięcy u kooperantów.

Podpisane porozumienie jest dużym sukcesem nie tylko Polski, ale także WZM w Siemianowicach Śląskich. Zakład wprowadził sześćdziesiąt pięć znaczących ulepszeń i patentów w KTO Rosomak, a teraz otrzymał szansę na dalszy rozwój i nowe kontrakty, których nie będzie brakować. Zgodnie z planami resortu obrony zapotrzebowanie na transportery opancerzone w polskiej armii jest nadal bardzo duże, potrzeba bowiem jeszcze kolejnych pięciuset sztuk, aby wypełnić zobowiązania nałożone na Polskę przez Sojusz Północnoatlantycki. Polskie doświadczenia z Afganistanu i Czadu będą na pewno bardzo pomocne.

(wp.mil.pl)

U.S. Army photo by SGT Justin Howe