Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrel poinformował, że Unia Europejska przyłączy się do operacji „Irini” (z greckiego: pokój). Jej celem jest egzekwowanie embarga Organizacji Narodów Zjednoczonych na dostawy uzbrojenia do Libii. Operacja potrwa do 31 marca 2021 roku, ale będzie mogła ulec wydłużeniu.

W operacji „Irini” środki lotnicze, morskie i satelitarne zostaną wykorzystane do monitorowania ruchu i dokonywania inspekcji na statkach podejrzewanych o przemyt broni do Libii. Misja będzie prowadzona w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony i będzie operacją wojskową mającą wspierać pokój w bezpośrednim sąsiedztwie Unii Europejskiej poprzez utrzymywanie zawieszenia broni.

Równocześnie z rozpoczęciem nowej operacji zakończona zostaje operacja „Sophia”, koncentrująca się na zwalczaniu zorganizowanej przestępczości i przemycie ludzi do Europy. Te zadania również będą realizowane w ramach operacji „Irini”, w której państwa Unii Europejskiej będą pomagały rozwijać zdolności libijskiej marynarce wojennej i straży wybrzeża. Ponadto zaangażowane państwa będą również monitorowały i zapobiegały nielegalnemu eksportowi surowej i przetworzonej ropy naftowej.

Operacja „Sophia” rozpoczęła się w 2015 roku w ramach kompleksowej próby rozwiązania problemu imigracyjnego. Kilka razy były w nią zaangażowane również wydzielone oddziały polskich sił zbrojnych. Na początku 2018 roku polski kontyngent liczył dziewięćdziesięciu sześciu żołnierzy obejmujących zespół lotniczy i abordażowy. Także od listopada 2019 roku w misji uczestniczyła Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

Zobacz też: Bombowce B-2 Spirit atakują islamistów

(eureporter.co)

Maciej Hypś, Konflikty.pl