Wypowiedź amerykańskiego sekretarza obrony Leona Panetty dotycząca przeorientowania geostrategicznego floty Stanów Zjednoczonych może zadziałać elektryzująco na elity rządzące w Chinach. Według byłego szefa CIA, Amerykanie do 2020 roku rozmieszczą większość swojej marynarki wojennej na Pacyfiku.

Dzisiejsze rozlokowanie sił Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku i Atlantyku jest zrównoważone. Jednak do roku 2020 nastąpi przeorientowanie i stosunek ten będzie wynosił około 60 do 40. Na Oceanie Spokojnym będzie rozmieszczone sześć lotniskowców, a także większość amerykańskich krążowników i niszczycieli, okrętów bojowych oraz okrętów podwodnych.

Wydaje się, że Panetta chciał uniknąć dyplomatycznych tarć, odrzucając sugestię, że zmiany w amerykańskiej strategii wojskowej, są dokonywane w celu ograniczenia rosnącego wpływu Chin.
Rosnące wydatki na zbrojenia, rozbudowa wojsk konwencjonalnych oraz chęć zdobycia zdolności ekspedycyjnych przez Państwo Środka stają się obecnie wyzwaniem dla Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Białego Domu, zwiększenie zainteresowania tym regionem jest podyktowane chęcią Stanów Zjednoczonych do odgrywania kluczowej roli w promowaniu silnych partnerstw z zainteresowanymi ośrodkami i wzmocnieniu zdolności wojskowych na Pacyfiku, aby działać na rzecz skutecznej obrony USA.

(RIA Novosti)