Zmodernizowany Iliuszyn Ił-38N został przekazany Flocie Północnej. Będzie służyć między innymi prowadzenia wywiadu elektronicznego. Maszyna ta, po procesie jej modernizacji, stanie się znacznie bardziej skuteczna i wszechstronna.

Iliuszyn Ił-38N jest samolotem patrolowym przystosowanym do dalekiego rozpoznania, wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych. Jego początki sięgają 1967 roku, kiedy to został zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Siergieja Władimirowicza Iljuszyna. Ostatnie modyfikacje doprowadziły do wydłużenia jego żywotności i pozytywnej prognozy odnośnie dalszej służby. Samolot ten mam możliwości przenosić uzbrojenie oraz urządzenie a rozpoznawcze o łącznym ciężarze do 8400 kg.

Po modernizacji, samoloty te zostały wyposażone w całkiem nowy system wykrywania okrętów podwodnych Novella, który zdolny jest do wykrywania i przechwytywania statków nawodnych i podwodnych. Posiada również zdolności do wykrywania min morskich. System może śledzić do 30 celów jednocześnie w odległości do 320 kilometrów. Wykrywa także cele powietrzne i jest zdolny do współpracy z systemem satelitarnym GLONASS (Global Navigation Satellite System).

Jego uzbrojenie, jak każdej jednostki bojowej, zależne jest od rodzaju wykonywanych zadań. Iliuszyn Ił-38N jest wyposażony w bomby głębinowe PŁAB-250-120, jądrowe bomby głębinowe, torpedy przeciw okrętom podwodnym AT-1, miny AMD-2-50, a także boje hydroakustyczne RGB-1 i RGB-2.

(rian.ru)

Sergey Krivchikov, GNU Free Documentation License, Version 1.2