Siły Obronne Izraela (IDF) wzbogaciły się o nową formację specjalnego przeznaczenia. Zadaniem świeżo utworzonej kompanii jest towarzyszenie jednostkom pierwszoliniowym oraz filmowanie i fotografowanie ich działań.

Zdjęcia robione przez żołnierzy będą na bieżąco przekazywane do rzecznika prasowego IDF, wywiadu wojskowego i prokuratury wojskowej. Celem jednostki jest zapewnienie przewagi w wojnie informacyjnej. Żołnierze zakończyli w tym tygodniu specjalistyczne szkolenie, a ponadto przeszli trening bojowy w brygadzie Golani. Dowódcą kompanii został porucznik Boaz Malkieli, służący wcześniej w jednostce specjalnej Egoz. Warto nadmienić, że głównymi zadaniami Egoz są operacje partyzanckie i przeciwpartyzanckie.

Na zakończenie szkolenia z żołnierzami spotkał się rzecznik prasowy IDF, generał brygady Joaw Mordechai. – W ostatnich dniach toczy się debata o tym, kogo uważać za żołnierza. W waszym wypadku nie ma wątpliwości. Jesteście żołnierzami rzecznika prasowego IDF. Ale poza tym, że jesteście żołnierzami, wymaga się od was myślenia na dodatkowym poziomie – powiedział. Generał podkreślał, że w dzisiejszych czasach można wygrać na polu bitwy, ale przegrać w oczach opinii publicznej. Posunął się nawet do określenia zdjęć jako nowej „królowej pól bitewnych”.

Pierwszy pilotowy program szkolenia wojskowych w filmowaniu akcji bojowych wdrożono już trzy lata temu. Wszyscy obecni członkowie jednostki mieli związki z produkcją filmową.

(jpost.com)