Amerykańska marynarka wojenna przyjęła do uzbrojenia nową głowicę jądrową małej mocy przeznaczoną do użycia na międzykontynentalnych rakietach balistycznych. Nowa broń ma w ocenie dowództwa wypełnić lukę w potencjale, którą dostrzegają Amerykanie w stosunkach z Rosją i innymi przeciwnikami.

O wprowadzeniu do uzbrojenia głowicy W76-2 poinformował podsekretarz do spraw polityki obronnej John Rood.

– W przeglądzie możliwości jądrowych z 2018 roku departament dostrzegł konieczność zmodernizowania niewielkiej liczby głowic do rakiet balistycznych odpalanych z okrętów podwodnych, żeby zareagować na konkluzję, iż potencjalni przeciwnicy, jak Rosja, wierzą, że wprowadzenie głowic atomowych małej mocy da im przewagę nad Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami – powiedział Rood.

Głowica W76-2 jest zmodernizowaną głowicą stosowaną od dawna w pociskach Trident. Dzięki takiemu zabiegowi nowe uzbrojenie udało się wprowadzić do linii bardzo szybko. Pociski Trident są przenoszone jedynie przez atomowe okręty podwodne nosiciele pocisków balistycznych typu Ohio. Według nieoficjalnych informacji nowe głowice mogły się znaleźć na pokładzie USS Tennessee już w końcówce 2019 roku.

Nowa głowica ma poszerzyć amerykański arsenał atomowy o broń taktyczną, podobną do bomb swobodnie opadających przenoszonych przez samoloty taktyczne US Air Force. Wprowadzenie nowej głowicy nie oznacza zwiększenia amerykańskiego arsenału jądrowego, ponieważ nowe uzbrojenie powstało poprzez modyfikację istniejących głowic, a nie produkcję nowych. Zmodernizowana głowica W76-2 ma moc około sześciu kiloton.

– Zwiększenie elastyczności w użyciu amerykańskiego arsenału atomowego poprzez wprowadzenie głowic o małej mocy jest ważne w celu utrzymania wiarygodnego systemu odstraszania – głosi raport z 2018 roku. – Pomoże to wyperswadować potencjalnym przeciwnikom myśl, że uzyskają przewagę dzięki ograniczonej eskalacji nuklearnej, a przez to uczyni zastosowanie broni jądrowej mniej prawdopodobnym.

Zobacz też: Rosja donosi o teście pocisku hipersonicznego

(naval-technology.com)

US Navy / John Kowalski