22 sierpnia Wietnam odebrał od Rosji drugą fregatę rakietową typu Gepard. Znacznie wzmocni to możliwości operacyjne wietnamskiej marynarki w ewentualnych zatargach z Chinami. Okręt zawinął do portu w mieście Cam Ranh. Pierwszy okręt został dostarczony w marcu tego roku.

Obie jednostki zostały zamówione kilka lat temu w ramach realizacji programu modernizacji floty, który obejmuje miedzy innymi również zakup sześciu okrętów podwodnych typu Kilo.

Tak intensywna rozbudowa wietnamskiej floty związana jest z coraz częstszymi sporami z Chinami dotyczącymi wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu Południowochińskim. Podejrzewa się, że region ten jest wyjątkowo bogaty w złoża ropy naftowej i innych surowców. Od pewnego czasu okręty obu państw prowadzą intensywne manewry w tym rejonie i często dochodzi do ostrych napięć. Szczególnie agresywni są Chińczycy, którzy usiłują uniemożliwić wietnamskim rybakom połowy na tych wodach. Wyposażone w śmigłowce nowe fregaty pozwolą wesprzeć rybaków.

Wszystkie okoliczne państwa także są zaniepokojone postawą Chin, a o swoje prawa do spornego terytorium upominają się także Tajwan, Brunei, Malezja i Filipiny.

(defensenews.com)