Na zakończonych już targach IDEX 2017 Navantia przedstawiła projekt nowej fregaty dla saudyjskiej marynarki wojennej. O potencjalny kontrakt na sześć okrętów włoska stocznia będzie rywalizować z Lockheedem.

Fregata jest rozwinięciem przedstawionego trzy lata temu projektu F-538, oferowanego wówczas marynarce wojennej Peru. Oba typy należą do rodziny AVANTE 2200 Combatant obejmującej okręty od patrolowców po fregaty. Do tej pory jedynym państwem, które zdecydowało się na okręty tej rodziny, jest Wenezuela. W latach 2011–2012 flota tego kraju otrzymała cztery patrolowce typu Guaiquerí (na zdjęciu).

Projekt oferowany Arabii Saudyjskiej to okręt o wyporności 3800 ton, napędzany przez cztery silniki wysokoprężne o mocy 13,5 tysiąca koni mechanicznych każdy. Obliczeniowa prędkość maksymalna w takim układzie wynosi 30 węzłów. Uzbrojenie artyleryjskie składa się z armaty kalibru 76 milimetrów i pary działek kalibru 40 milimetrów. Na dziobie za działem głównym umieszczono szesnastokomorową pionową wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych ESSM lub VL Mica, z kolei na dachu hangaru znalazł się zestaw RAM. Uzbrojenia dopełniają wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Harpoon i torped.

Navantia przewidziała dla fregat hangar dla średniej wielkości śmigłowca. Zgodnie z panującymi trendami na lądowisku wygospodarowano miejsce dla dwóch kontenerów dwudziestostopowych, przeznaczonych dla modułów misyjnych. Planowane fregaty mają zasilić Flotę Wschodnią, operująca na wodach Zatoki Perskiej.

Zobacz też: Okrętowe nowości z Chin na IDEX 2017

(navyrecognition.com)

barracuda, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported