W ubiegłym tygodniu w zakładach BAE Systems Hägglunds AB w Örnsköldsvik odbyła się uroczysta ceremonia przekazania wojskom lądowym Norwegii pierwszego (z szesnastu) zmodernizowanego bojowego wozu piechoty CV9030N MultiC, czyli pojazdu w wersji wielozadaniowej.

We wrześniu bieżącego roku Hæren, wojska lądowe Norwegii, otrzymały pierwszy egzemplarz CV9030N w odmianie wozu inżynieryjnego. Stormingeniørvogner, albo po prostu Sting przekazano w Örnsköldsvik na terenie zakładów producenta, BAE Systems Hägglunds AB. Jest pierwszym z szesnastu pojazdów tego typu. Obecne dostawy, które rozpoczną się na dobre w styczniu 2015 roku są efektem podpisanego dwa lata temu kontraktu na modernizację wozów pancernych. Ogółem do norweskich wojsk lądowych trafią 144 pojazdy tego typu w różnych wariantach, z czego czterdzieści jeden będzie całkiem nowych. Początek produkcji przewidziano na 2015 rok, a koniec dostaw dwa lata później.

W ramach dwuletnich dostaw producenta norweskie siły zbrojeń otrzymają siedemdziesiąt cztery bojowe wozy piechoty: dwadzieścia jeden w wersji rozpoznawczej, piętnaście pojazdów dowodzenia, szesnaście wozów inżynieryjnych i tyle samo wielozadaniowych. Na potrzeby szkolenia kierowców producent przekaże również dwa wozy szkoleniowe.

(defensenews.com; na zdjęciu bojowy wóz piechoty CV9030N MultiC, fot. materiały prasowe BAE Systems)