Norwescy żołnierze stacjonujący w gminie Sør‑Varanger przy granicy z Rosją pierwszy raz ćwiczyli na poligonie odpalanie przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin. Dowódca garnizonu, oberstløytnant Jan Marius Nilsen, stwierdził, że tego rodzaju ćwiczenia są konieczne dla utrzymania wysokiej gotowości bojowej oddziałów zabezpieczających granicę.

Obrona terytorialna Finnmarku (Finnmark landforsvar), w której skład wchodzi garnizon Sør‑Varanger, od dwóch lat jest stopniowo rozbudowywana i wzmacniana dostawami uzbrojenia. W założeniach do 2025 roku będzie tam stacjonowało 600 żołnierzy, w tym 200-osobowa kompania dysponująca bronią przeciwpancerną i przeciwlotniczą. Garnizon strzegący mierzącej 198 kilometrów granicy norwesko-rosyjskiej ma przede wszystkim opóźnić ewentualne natarcie na cele położone w głębi kraju i stanowić pierwszy element obrony przed potencjalną agresją.

Dla Oslo zwiększenie potencjału obronnego Finnmarku jest kluczowym celem strategicznym. Dlatego właśnie w 2019 roku podjęto decyzję o odtworzeniu rozwiązanego czternaście lat wcześniej Finnmark landforsvar. Jego dowódcą jest obecnie oberst Jørn Erik Berntsen.

Według Nilsena tego rodzaju ćwiczenia nie powinny niepokoić Rosjan, ponieważ są to normalne działania szkoleniowe. Strzelanie z broni przeciwpancernej nie jest objęte żadnymi regulacjami międzypaństwowymi i Norwegowie nie musieli informować Moskwy o planowanych ćwiczeniach.

Rozbudowa sił w Finnmarku jest drażliwą kwestią w stosunkach rosyjsko-norweskich. Rosjanie obawiają się, że działania Norwegii mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Floty Północnej stacjonującej na Półwyspie Kolskim. Wśród należących do niej jednostek znajdują się między innymi okręty podwodne o napędzie atomowym.

Niespełna rok temu pisaliśmy o tym, że Moskwa rozmieściła kompleksy przeciwokrętowe 3K60 Bał w odległości siedemdziesięciu kilometrów od stacji radiolokacyjnych w norweskiej wsi Vardø, stanowiących jeden z punktów zapalnych w stosunkach Moskwa–Oslo.

Zobacz też: Norwegia: Auto może być zagrożeniem szpiegowskim

(thebarentsobserver.com)

Ole-Sverre Haugli / Forsvaret