Norwegowie zdecydowali o zwiększeniu liczby posiadanych wojskowych wielozadaniowych samochodów terenowych produkowanych przez włoskie przedsiębiorstwo Iveco.

Iveco Defence Vehicles ogłosiło dziś, że norweska agencja zajmująca się sprawami zamówień, wyposażenia oraz logistyki – Norwegian Defence Logistics Organisation – wystosowała ofertę kupna sześćdziesięciu dwóch maszyn tego typu. Oferta została zaakceptowana. Wartość transakcji oraz przewidywany harmonogram dostaw nie zostały ujawnione.

Nowe pojazdy będą wyposażone w wieżyczki sterowane ręcznie albo zdalnie. Dostawą tych podzespołów zajmie się norweski dostawca – Kongsberg. Podpisana umowa obejmuje również wsparcie logistyczne dla pojazdów obecnych i nowo zakupionych.

Zamówienie maszyn od firmy Iveco jest częścią generalnego planu wzmocnienia floty norweskich pojazdów opancerzonych. W czerwcu ubiegłego roku BAE Systems i rząd Norwegii podpisały kontrakt wart 750 milionów dolarów, który dotyczył dostawy nowych i zmodernizowanych opancerzonych pojazdów bojowych CV90.

Wstępna umowa została popisana przez norweski rząd już w kwietniu, ale jej finalizacja musiała poczekać na zgodę parlamentu w Oslo. Została ona uzyskana 14 czerwca. Na mocy zawartego kontraktu pierwsze z czterdziestu trzech nowych CV90 będą dostarczane już w bieżącym roku. Zakończenie programu przezbrojenia zostało zaplanowane na 2018 rok. Działania mające na celu dozbrojenie wojsk lądowych dokonują się pod wpływem wniosków płynących z norweskiej służby w Afganistanie. Zmiany obejmują zamontowanie dodatkowego pancerza, nowe gąsienice gumowe, instalację podzespołów zdalnej kontroli uzbrojenia oraz zwiększenie integracji na polu bitwy zgodnie z paradygmatem C4ISR.

(defensenews.com)