Norweska agencja zamówień obronnych (Forsvarsmateriell) poinformowała, że 19 września odebrała pierwsze armatohaubice K9 Thunder kalibru 155 milimetrów wraz z wozami amunicyjnymi K10. Uroczystość przekazania sprzętu odbyła się w Changwonie w Korei Południowej.

Na mocy umowy z 20 grudnia 2017 roku Oslo pozyska dwadzieścia cztery armatohaubice i sześć wozów amunicyjnych za 1,8 miliarda koron norweskich (około 875 milionów złotych). Kontrakt obejmuje również możliwość kupna kolejnych dwudziestu czterech K9 i niesprecyzowanej liczby K10. Do podpisania umowy doszło cztery lata po anulowaniu zakupu dwudziestu czterech armatohaubic Archer.

Haubice zostaną przetransportowane do Norwegii do grudnia. Planuje się, że niezwłocznie po faktycznym ich otrzymaniu rozpoczną się testy odbiorcze, które potrwają maksymalnie do końca trzeciego kwartału 2020 roku. Później K9 trafią do pierwszych jednostek dla wojsk lądowych.

K9 trafią prawdopodobnie do Batalionu Artylerii. Żołnierze Artilleribataljonen wykorzystują osiemnaście samobieżnych armatohaubic M109A3GN kalibru 155 milimetrów, które pozyskano z Republiki Federalnej Niemiec na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Porozumienie z południowokoreańskim przedsiębiorstwem Hanwha Land Systems obejmuje również wsparcie logistyczne haubic przez cały okres użytkowania. Powstanie centrum obsługi technicznej w norweskich warsztatach Bjerkvik Tekniske Verksted w okręgu Nordland. Hanwha przekaże Norwegom sprzęt do testów, materiały szkoleniowe i wiedzę techniczną, aby umożliwić wojskom lądowym obsługę haubic i możliwość oferowania podobnych usług dla innych użytkowników K9, których grono systematycznie się powiększa.

Zobacz też: Norwegia: Nowy czołg kosztem modernizacji Leopardów 2A4NO

(janes.com)

Forsvarsmateriell