Według corocznego raportu sporządzanego przez norweskie siły zbrojne kraj ten jest nieprzygotowany do obrony własnego terytorium. W raporcie przekazanym do ministerstwa obrony można wyczytać, że wojsko przeprowadza mniej ćwiczeń niż w przeszłości, co obniża gotowość bojową Norwegii.

Mniejsza liczba ćwiczeń krajowych spowodowana jest większym zaangażowaniem kraju w misje NATO i zwiększeniem obecności wojskowej w Arktyce. Te zadania pochłaniają więcej pieniędzy, które zostały pozyskane z funduszy przeznaczonych na ćwiczenia. Ponadto brakuje funduszy na utrzymanie sprzętu i części zamienne.

W ciągu ostatnich lat rola sił zbrojnych w zapewnieniu bezpieczeństwa znacznie się zwiększyła, a przy obecnym poziomie finansowania norweskie siły zbrojne nie są w stanie wypełnić wszystkich stawianych przed nimi zadań. Rzecznik prasowy wojska powiedział wprost, że zagraniczne zaangażowanie osłabiło zdolności obronne w kraju i aby je odzyskać potrzeby jest nowy, długofalowy plan przywracający Norwegii zdolność do odparcia ataku.

(defencetalk.com; fot. Norwegian Army na licencji Creative Commons Attribution 2.0)