18 września ogłoszono, że specjalizujące się w produkcji rakiet przedsiębiorstwo Orbital ATK zostanie przejęte przez koncern Northrop Grumman. Wartość transakcji to 9,2 miliarda dolarów. Operacja ma być zakończona w drugim kwartale przyszłego roku.

Zakup poszerzy portfolio kosmiczne Northropa, który specjalizuje się w dużych rakietach i innych systemach kosmicznych. Natomiast najnowszy nabytek koncentruje się na niewielkich wyrzutniach, rakietach i satelitach. Ponadto jest producentem między innymi pocisku AGM-88E AARGM.

Nabycie nowej spółki przez Northropa następuje dwa lata po tym, jak wielu ekspertów zapowiadało, że sam Northrop może zostać przejęty przez Lockheeda lub Boeinga. Zwycięstwo w programie Long Range Strike-Bomber i podpisanie kontraktu na budowę B-21 na nowo postawiło Northropa w pierwszym szeregu producentów lotniczych.

Ponadto po nabyciu nowej spółki, co musi jeszcze zostać zaakceptowane przez urząd antymonopolowy, Northrop może skorzystać z efektu synergii w sektorze produkcji elementów kompozytowych. Sam koncern produkował między innymi kompozytowe elementy kadłubów B-2, a teraz też F-35, natomiast Orbital ATK wytwarza kompozytowe elementy dla samolotów cywilnych, w tym dla Boeinga 787. Po połączeniu obu firm Northrop będzie czołowym graczem w tej branży.

(flightglobal.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl