Northrop Grumman Corporation postanowiła nie startować w przetargu na nowy samolot szkolny dla US Air Force. Zgodnie z wydanym dziś komunikatem dla prasy udział Northropa i jego partnera w programie – BAE Systems – „nie byłby w najlepszym interesie przedsiębiorstw i ich akcjonariuszy”.

Jest to już drugi potencjalny uczestnik przetargu, który zdecydował się na wycofanie z rywalizacji. Tydzień temu Raytheon zerwał współpracę z Leonardem, ale na tę chwilę wszystko wskazuje, że Włosi wciąż zamierzają walczyć o zamówienie na swoje T-100. Decyzja Northropa Grummana oznacza z kolei, że z programu wypadła jedna konstrukcja.

Trudno mówić o dużym zaskoczeniu. Szefostwo Northropa Grummana już kilka dni temu sugerowało publicznie, że ma wątpliwości odnośnie do programu T-X. Z drugiej strony jednak można przypuszczać, że przygotowania do udziału w przetargu pochłonęły niemałą kwotę. Przedsiębiorstwo z Falls Church opracowało od zera nową maszynę, roboczo określaną mianem Model 400, zbudowaną przez spółkę córkę – Scaled Composites.

Zobacz też: Mattis zleca porównanie możliwości F-35C i FA-18E/F.

(informacja prasowa Northropa Grummana)