W związku z możliwą dwuletnią przerwą produkcyjną wynikającej z wniosku budżetowego administracji prezydenta Donalda Trumpa na 2021 rok, Northrop Grumman oferuje wyprodukowanie, w miejsce samolotów amerykańskich, dronów MQ-4C Triton dla Australii. Miałyby one być wyprodukowane po najniższej cenie, jaka była zaoferowana za bezzałogową platformę bojową. Jeszcze niedawno informowano, że Northrop Grumman ma w planach ponaddwukrotne zwiększenie mocy przerobowych zaangażowanych w produkcję dronów RQ-4 Global Hawk i MQ-4C Triton.

Zgodnie z projektem budżetu fundusze na pozyskanie dronów MQ-4C dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zostaną zawieszone do co najmniej 2023 roku budżetowego. Możliwe jest jednak wznowienie produkcji Tritona w 2023 roku. Zapewniono jednocześnie środki na ukończenie rozwoju wersji IFC4. Ten model ma zastąpić wychodzące z linii maszyny EP-3E Aries II służące do rozpoznania elektronicznego.

Dyrektor naczelny Northrop Australia Chris Deeble 4 marca  powiedział, że proponują wyprodukowanie pięciu maszyn dla australijskich sił powietrznych w okresie gdy nie będzie funduszy krajowych. Australia chce pozyskać sześć Tritonów zbudowanych w standardzie IFC 4, ale jak do tej pory zamówiono tylko jeden egzemplarz. Decyzja o zamówieniu pięciu pozostałych ma zapaść do końca czerwca tego roku. Według nieoficjalnych doniesień za sześć maszyn tego typu wraz z modernizacją infrastruktury i wsparciem logistycznym Canberra zapłaci 6,9 miliarda dolarów australijskich.

Przedstawiciel Nothropa dodał, że oferta koncernu mieści się w australijskim budżecie przeznaczonym na Tritony, a harmonogram dostaw pozostaje bez zmian. Jeśli dojdzie do podpisania umowy na wszystkie sześć samolotów, ich dostawy zostaną zrealizowane w latach 2023–2025, a pełna gotowość operacyjna zostanie ogłoszona w 2026 roku. Wszystkie będą stacjonowały w stanie Australia Południowa, w RAAF Base Edinburgh. Oprócz tego do przyjmowania Tritonów przystosowana zostanie także RAAF Base Tindal na Terytorium Północnym, skąd będą mogły patrolować Morze Południowochińskie.

Zobacz też: Tajwan rozwija amunicję krążącą

(defensenews.com)

Chad Slattery, US Navy