Northrop Grumman otrzymał kontrakt na zaprojektowanie Ground Based Strategic Deterrent (GBSD) – międzykontynentalnego pocisku balistycznego nowej generacji. Koncern był jedynym oferentem w postępowaniu. Wart 13,3 miliarda dolarów kontrakt ma zaowocować wprowadzeniem GBSD na uzbrojenie US Air Force do roku 2029.

Nowe pociski balistyczne zajmą miejsce wysłużonych Minutemanów III, które weszły do służby w latach 70. W porównaniu z poprzednikiem GBSD ma charakteryzować się większą celnością, niezawodnością i bezpieczeństwem obsługi.

Wstępna faza prac nad nowym pociskiem ruszyła w sierpniu 2017 roku. W jej ramach dwóch oferentów – Northrop Grumman i Boeing – miało przedstawić do 20 sierpnia 2020 roku dopracowane rozwiązania techniczne i technologiczne, spełniające wymagania stawiane przez GBSD i minimalizujące ryzyko programu. W lipcu ubiegłego roku Boeing odpadł jednak z konkursu po tym, jak Northrop Grumman przejął Orbital ATK. Tym sposobem Northrop ograniczył konkurentowi dostęp do silników rakietowych.

Boeing skarżył się na wyjątkowo wolne tempo negocjacji w sprawie nawiązania współpracy na tym polu przy jednoczesnym zachowaniu i ochronie praw własności intelektualnej. USAF odrzucił skargi Boeinga, odmówił zmiany dotychczasowej strategii zakupów i w październiku ubiegłego roku wstrzymał prowadzone przez firmę prace nad GBSD. W efekcie w grudniu 2019 roku Northrop Grumman jako jedyny uczestnik złożył ofertę.

Boeing pozostaje jednak zaangażowany w modernizację amerykańskich sił strategicznych. Będzie także nadal świadczyć usługi serwisowe dla pocisków Minuteman III.

Zwycięski Northrop Grumman zebrał do prac nad GBSD szeroką grupę firm. W jej skład wchodzą między innymi: Aerojet Rocketdyne, Bechtel, Clark Construction, Collins Aerospace, General Dynamics, HDT Global, Honeywell, Kratos Defense and Security Solutions, L3 Harris, Lockheed Martin i Textron Systems.

Amerykańskie siły jądrowe, zwłaszcza ich komponent bazowania lądowego, przez lata od zakończenia zimnej wojny cieszyły się małą uwagą Waszyngtonu. Sytuacja uległa zmianie dopiero w ciągu minionej dekady wraz z programami modernizacji potencjału jądrowego wdrożonymi przez Rosję i Chiny. W odpowiedzi na analogiczne prace prowadzone w tych dwóch państwach GBSD ma być odpalany nie tylko z silosów, ale także z wyrzutni mobilnych, kołowych i kolejowych.

Zobacz też: Raytheon zwycięża w programie LRSO

(defensenews.com)

US Air Force / Senior Airman Ian Dudley