Koncern Korea Aerospace Industries pochwalił się udanym oblotem śmigłowca bezzałogowego Night Intruder 600 VT (NI-600VT). Maszyna wzniosła się w powietrze 24 września z lotniska w ośrodku doświadczalnym KAI w Goheung. Pierwszy lot obejmował próby zawisu i lotu na stałej (niewielkiej) wysokości.

Dron jest oparty na konstrukcji amerykańskiego śmigłowca RotorWay A600 Talon. Jest to maszyna o długości 9 metrów, maksymalnej masie startowej 680 kilogramów i prędkości maksymalnej 185 kilometrów na godzinę, zabierająca na pokład dwie osoby. W wersji bezzałogowej maksymalna masa startowej wzrosnąć ma do 750 kilogramów. Dron będzie wypełniać głównie zadania zwiadowcze i poszukiwawcze.

KAI rozpoczął z własnej inicjatywy zakrojone na dużą skalę prace nad śmigłowcami bezzałogowymi i własnym systemem autonomicznego sterowania w locie. W sierpniu oblatano inną konstrukcję tego rodzaju, oznaczoną MD 500 KUS-VH.

Night Intruder 600 VT opracowywany jest od 2017 roku. Zaprezentowano go szerszej publiczności po raz pierwszy w listopadzie 2018 roku na targach DX Korea. Pierwsza, wstępna, faza rozwoju konstrukcji ma się zakończyć w tym roku. Druga faza skupi się na dopracowaniu systemu automatycznego startu i lądowania, co zapewne obejmie także próby na pokładach okrętów.

Co ciekawe, KAI przewiduje, że systemy autonomicznego sterowania opracowane dla śmigłowców bezzałogowych będą wykorzystane do stworzenia analogicznych rozwiązań dla myśliwców Northrop F-5.

Zobacz też: Korea Południowa planuje budowę lotniskowca lekkiego

(janes.com, flightglobal.com)

KAI