Na wodach terytorialnych Beninu doszło do odbicia kontenerowca MV Tommi Ritscher pod banderą portugalską. Połączonym siłom morskim Nigerii i Beninu udało się uratować jedenastu marynarzy. Niestety piraci zdołali uciec, porywając ośmiu członków załogi. Zaatakowana jednostka została odprowadzona do portu w Kotonu.

18 kwietnia około 22:00 czasu miejscowego Tommi Ritscher nadał informację o ataku piratów. W momencie napadu na pokładzie znajdowało się dziewiętnastu marynarzy – obywatele Ukrainy, Rosji, Bułgarii i Filipin. Marynarka wojenna Beninu poprosiła o wsparcie Nigerię, która wysłała patrolowiec NNS Ose (P186).

Trzy okręty (dwa benińskie i Ose) próbowały okrążyć kontenerowiec, aby uniemożliwić piratom ucieczkę. 20 kwietnia około 5:30 czasu miejscowego komandosi nigeryjskiej Special Boat Service dokonali abordażu. Na pokładzie odnaleziono jedenastu marynarzy, którzy schronili się w przeznaczonym do tego przedziale.

Niestety napastnikom udało się zbiec, porywając ośmiu członków załogi. Trzej z nich to Rosjanie, co zostało potwierdzone przez ambasadę w Beninie.

Zobacz też: Piraci uprowadzili 4 chińskich marynarzy w stolicy Gabonu

(defenceweb.co.za, gcaptain.com)

US Department of Defense / Staff Sgt. Lea Cuatt