Generał brygady Sani Usman poinformował podczas zorganizowanej w środę 31 stycznia konferencji prasowej o kolejnych sukcesach w walce przeciwko Boko Haram. Nigeryjskim oddziałom uczestniczącym w operacji „Deep Punch II” udało się zniszczyć jeden z obozów bojowników i odzyskać zrabowany przez islamistów sprzęt wojskowy.

Wśród odzyskanych przedmiotów obok ładunków wybuchowych i broni znalazł się również… w pełni sprawny czołg Vickers Mk. 3. W latach osiemdziesiątych Nigeria kupiła ponad 130 czołgów tego typu.

Rozbita kryjówka, położona w pobliżu lasów Sambisa, stanowiła prawdopodobnie ważny punkt logistyczny używany przez Boko Haram. Podczas wymiany ognia zniszczeniu uległo między innymi siedem ciężarówek uzbrojonych w karabiny maszynowe, mikrobus, kilkanaście samochodów dostawczych i znaczna liczba motocykli. Obok pojazdów w kryjówce odkryto dużą ilość nawozów sztucznych wykorzystywanych do produkcji materiałów wybuchowych.

Mimo ogłoszenia przez nigeryjskie siły zbrojne całkowitego przejęcia kontroli nad lasami Sambisa nadal stanowią one kryjówkę dla licznych bojowników. Istnienie tak dużej bazy logistycznej dowodzi, że Abudża pozostaje daleka od ostatecznego pokonania bojowników w północnej części kraju.

(premiumtimesng.com)

facebook.com/skusmanpage