Popularne w Nigerii niewielkie motocykle zwane okada mogą niebawem całkowicie zniknąć z ulic wielu tamtejszych miast. Rzecznik nigeryjskich sił zbrojnych pułkownik Sagir Musa poinformował na zorganizowanej 5 maja konferencji prasowej o wprowadzeniu zakazu poruszania się na jednośladach w siedmiu z trzydziestu sześciu stanów Nigerii. Zakaz ma na celu wyeliminowanie okad jako środka transportu wykorzystywanego przez bandytów i terrorystów do przeprowadzania szybkich ataków.

Prywatne użytkowanie motocykli ma zostać wyeliminowane w stanach Kano, Katsina, Zamfara, Sokoto, Kaduna, Kebbi i Niger. Każdy, kto pomimo zakazu nadal będzie używał okad, zostanie potraktowany jak potencjalny członek grupy terrorystycznej. Regiony, których dotyczą nowe regulacje, porośnięte są gęstymi lasami, często wykorzystywanymi jako kryjówki przez oddziały paramilitarne. Grupy takie potrafią zorganizować szybkie napady na miasta i wsie, a następnie na okadach uciec z powrotem do leśnych baz.

Władze poszczególnych stanów zobligowano do przeprowadzenia akcji informacyjnej wśród ludności cywilnej. Wojsko zdaje sobie sprawę, że nowy zakaz może spotkać się z oporem ze strony praworządnych posiadaczy jednośladów. Podkreśla jednak, iż tego rodzaju rozwiązanie jest niezbędne dla opanowania sytuacji w regionach szczególnie narażonych na ataki.

Okady są bardzo popularne wśród mieszkańców Nigerii. W dużych miastach, takich jak Lagos, wykorzystywane są powszechnie jako taksówki, ale ich możliwości w roli pojazdów transportowych stały się niemal legendarne. Przewozi się na nich niemal wszystko, od mebli aż po żywy inwentarz.

Zobacz też: Nigeria: 500 myśliwych dołączyło do walki przeciw Boko Haram

(guardian.ng)

Kenanah T.I. Najmeddin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International