Przedstawiciele nigeryjskich sił zbrojnych ujawnili dane dotyczące dużej operacji wojskowej przeprowadzonej 20 stycznia przeciwko bandytom destabilizującym stan Zamfara północno-zachodniej Nigerii. Żołnierzom udało się zlokalizować i zaatakować osiemnaście obozów wykorzystywanych do przetrzymywania porwanych osób. Działania wojska zostały skoordynowane z miejscowymi grupami samoobrony odpowiedzialnymi za zabezpieczenie regionu.

Żołnierze byli przygotowani na zdecydowany opór ze strony bandytów. Dzięki elementowi zaskoczenia i większej sile ognia kilkugodzinne starcie z dobrze uzbrojonym gangiem zakończyło się zwycięstwem sił rządowych. Zginęło pięćdziesięciu ośmiu przestępców, a jednego udało się pojmać.

Po rozbiciu obozów uwolniono siedemdziesiąt pięć osób spośród których większość to mieszkańcy okolicznych wsi. Nie podano żadnych informacji o ewentualnych zakładnikach zabitych w trakcie wymiany ognia. Wśród odkrytej w obozach broni znalazły się między innymi granatniki przeciwpancerne.

Siły biorące udział w operacji „Saharan Daji” poniosły niewielkie straty. Zginęło dwóch żołnierzy i dwóch członków milicji, a czternaście osób odniosło rany. Lżej ranni zostali natychmiast wycofani do szpitala w Gusau.

Zobacz też: Chiny podarują Nigerii sprzęt wojskowy

(vanguardngr.com)

AMISOM Public Information