Nigeryjski ambasador w Moskwie Steve D. Ugbah poinformował o zakończeniu prac nad umową mającą pogłębić współpracę wojskową między Rosją a Nigerią. Według dyplomaty dokument jest gotowy i ma zostać podpisany podczas planowanego spotkania Władimira Putina i Muhammadu Buhariego (na zdjęciu) w Soczi jeszcze w tym miesiącu.

Dokument nie będzie jedynie deklaracją gotowości zacieśnienia współpracy, lecz ma również dotyczyć konkretnych zakupów rosyjskiego uzbrojenia. Według ambasadora Nigeria zainteresowana jest zakupem między innymi czołgów, śmigłowców i samolotów wojskowych. Szczegóły umowy nie zostały jednak ujawnione. Nie wiadomo więc nawet, które typy broni wchodzą w rachubę.

W ubiegłym roku podjęto decyzję o znaczącym zwiększeniu nakładów na wyposażenie żołnierzy, co w oczywisty sposób zapowiadało pozyskiwanie broni w innych krajach. Ambasador Ugbah stwierdził, że Nigeria zainteresowana jest pogłębieniem współpracy wojskowej z Rosją, ponieważ dostrzega skuteczność, z jaką rosyjski sprzęt wykorzystywany jest między innymi w Syrii. Abudża liczy również, że doświadczenie Moskwy w walce z siłami nieregularnymi przyczyni się do szybszego pokonania Boko Haram terroryzującego północną Nigerię.

Nigeria cieszy się szerokim poparciem międzynarodowym w walce z ekstremistami. Dla Rosji układ jest okazją do rozbudowy wpływów w Afryce, o które rywalizuje z krajami Europy, Chinami i Stanami Zjednoczonymi.

Zobacz też: Rosjanie nękali rodziny holenderskich pilotów

(reuters.com)

Chatham House, London, Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0 via Flickr