Podczas uroczystości w Maiduguri popierana przez rząd paramilitarna Cywilna Połączona Grupa Operacyjna (CJTF) ogłosiła zwolnienie 894 dzieci-żołnierzy służących w jej szeregach. ONZ od lat naciskała na Abudżę, aby uniemożliwiła formacjom paramilitarnym zaciąg nieletnich. Mohammed Fall, szef oddziału UNICEF-u w Nigerii, stwierdził, że setki dzieci w stanie Borno wykorzystywane są do zadań bojowych i jako wsparcie dla sił walczących po obu stronach konfliktu.

CJTF powstała w 2013 roku jako lokalna grupa wspierająca wojsko w walce przeciw Boko Haram. W 2017 roku dowódcy CJTF ogłosili zakończenie procesu werbowania dzieci i zamiar zwolnienia wszystkich nieletnich pozostających w jej szeregach. W sumie CJTF zwolniła już ze służby 1727 dzieci, jednak nie wiadomo, ile nadal pozostaje aktywnymi bojownikami organizacji.

Przedstawiciele UNICEF-u wyrazili ostrożny optymizm wobec piątkowej uroczystości w Maiduguri. Dzieci po zwolnieniu ze służby zostaną objęte programem reintegracji do społeczeństwa. Od początku wojny przeciwko Boko Haram do grup paramilitarnych trafiły tysiące nieletnich.

Zobacz też: Tysiąc dzieci-żołnierzy wróciło do rodzin w Sudanie Południowym

(arabnews.com)

Rapheal Nathaniel Yakim, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International