– Fregata Nieustraszimyj projektu 1154 Jastrieb powróci do służby bojowej w rosyjskiej Flocie Bałtyckiej w listopadzie bieżącego roku. Obecnie okręt przechodzi naprawę i modernizację w kaliningradzkiej stoczni Jantar – powiedział rzecznik Siergiej Michajłow.

Okręt przebywa w suchym doku, gdzie stoczniowcy naprawiają wał napędowy i kadłub. Ten etap potrwa ponad cztery miesiące. Obecnie cześć prac nad kadłubem została zakończona. Co ciekawe, fregata Nieustraszimyj miała być przekazana marynarce wojennej Rosji już pod koniec 2016 roku. Jednak wówczas odkryto kolejne usterki, które doprowadziły do podpisania aneksu do umowy przewidującego usunięcie nieprawidłowości.

Fregata Nieustraszimyj została zbudowana przez stocznię Pribałtijskij Sudostroitelnyj Zawod Jantar w 1993 roku. Stępkę położono 7 lat wcześniej. Przeznaczona jest do zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych, ochrony przeciwlotniczej konwojów i grup operacyjnych okrętów, wsparcia sił lądowych na brzegu. W 2009 roku do służby przyjęto drugą fregatę tego projektu, Jarosław Mudryj.

(navyrecognition.com)

U.S. Navy/Mass Communication Specialist Second Class Mike Banzhaf