Niemiecki rząd poinformował o największym od czasów zimnej wojny wzroście wydatków na obronność. Kwota, którą otrzyma w tym roku ministerstwo obrony, znacznie przekroczy wcześniejsze ustalenia.

Wypracowany z trudem przez rządzących chadeków i socjaldemokratów kompromis zakładał tegoroczny budżet resortu w wysokości 42,9 miliarda euro. Tymczasem łączne wydatki na obronę sięgną 47,32 miliarda euro. Nie jest to koniec dobrych wiadomości dla Bundeswehry. Berlin poinformował NATO, że w roku 2020 zamierza przeznaczyć na obronę 49,67 miliarda euro.

Tym samym niemieckie wydatki na obronę sięgną 1,38% PKB. Minister obrony Ursula von der Leyen podczas niedawnej wizyty w Waszyngtonie potwierdziła zamiar wzrostu budżetu wojskowego do 1,5% PKB. Daleko to ciągle od zalecanych przez NATO, a wymaganych przez USA, 2% PKB, ale sytuacja może się wkrótce zmienić.

Prognozy gospodarcze dla Niemiec na najbliższe lata nie są optymistyczne i zakładają spowolnienie. W takiej sytuacji przy utrzymaniu planowanego wzrostu wydatków na obronę budżet Bundeswehry może faktycznie zacząć zbliżać się do 2%, a przynajmniej przekroczyć 1,5% PKB.

Zobacz też: Bundeswehra w pełni zdolna do działania dopiero w 2031

(welt.de)

Tobias Nordhausen, Creative Commons Attribution 2.0 Generic