Zakończone niedawno ćwiczenia „Wostok 2018” miały być pokazem rosyjskiej siły militarnej i bliskiej współpracy z Chinami. Wiele wskazuje jednak na to, że realna sytuacja jest zgoła odmienna.

„Wostok 2018” był pierwszymi zagranicznymi manewrami, w których wziął udział taki liczny kontyngent Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Na poligonach rosyjskiego Dalekiego Wschodu ćwiczyło około 3500 chińskich żołnierzy wyposażonych w najnowszy sprzęt, w tym czołgi podstawowe typu 99 i haubice samobieżne PLZ-07.

Amerykańskie źródła podają jednak, iż ćwiczenia były cały czas monitorowane przez chiński okręt szpiegowski typu 815 (na zdjęciu). Wiadomo, że jednostki tego typu są przygotowane do prowadzenia działań ELINT i SIGINT i bardzo często obserwują ćwiczenia prowadzone na Pacyfiku przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników. Podglądanie „Wostok 2018” także okazuje się uzasadnione. Chińskie oddziały nie brały udziału we wszystkich częściach manewrów, a Rosjanie bardzo niechętnie dzielą się swoimi najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, na których szczególnie zależy Chińczykom.

Zastanawiające są również oszczędne wzmianki na temat „Wostoku 2018” w chińskich mediach. W obliczu wojny handlowej i narastającego napięcia w relacjach z USA wspólne manewry z Rosją powinny stanowić wyśmienity materiał propagandowy. Nic takiego jednak się nie stało.

Inną dyskutowaną kwestią jest rzeczywista skala ćwiczeń. Według oficjalnych danych udział wzięło w nich 300 tysięcy żołnierzy, 36 tysięcy pojazdów dział i moździerzy oraz około tysiąca statków powietrznych. Jest to znaczny wzrost w stosunku do pierwotnych zapowiedzi, w których była mowa o 155 tysiącach żołnierzy, 8 tysiącach pojazdów, dział i moździerzy oraz ponad 600 samolotach i śmigłowcach. Zdaniem części analityków realne liczby są jednak dużo niższe i można mówić o maksymalnie 100 tysiącach uczestników. Chodzi tu nie tylko o zdolność Rosji do mobilizacji takiej ilości ludzi i sprzętu, ale także o przepustowość sieci transportowej na wschodzie Syberii i pojemność poligonów.

Zobacz też: Chińskie samoloty obserwowały koreańskie ćwiczenia?

(thediplomat.com, usni.org)

Simon Yang, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic