W czasie dzisiejszej konferencji prasowej chorwacki minister obrony i wicepremier Damir Krstičević ogłosił, że decyzja o wyborze nowego myśliwca powinna zostać podjęta do końca 2017 roku. Podkreślił, że decyzja powinna być wynikiem ponadpartyjnego konsensusu, ponieważ kwestia dotyczy bez bezpieczeństwa narodowego.

Plan zakłada, że na początku przyszłego roku zostanie podjęta ogólna decyzja o rozpoczęciu programu odnowy sił powietrznych, a wybór konkretnego samolotu powinien być dokonany w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Z nieoficjalnych doniesień wiadomo, że zespół doradczy składający się z ministra obrony i emerytowanych generałów chorwackiego lotnictwa zarekomendował zakup szwedzkich Gripenów C/D lub koreańskich FA-50.

Z drugiej strony minister finansów Zdravko Marić powiedział, że z wyborem nowego samolotu nie należy się spieszyć, a długoterminowy plan rozwoju sił zbrojnych dopiero musi zostać przedyskutowany. Zapytany przez dziennikarzy, czy przychyli się do planu ministra Krstičevicia, ponieważ harmonogram jest napięty, odpowiedział, że nie jest skłonny do poddawania się niczyjej woli.

Zobacz też: Podrobione MiG-i-21? Zamieszanie wokół chorwackich myśliwców.

(total-croatia-news.com; fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl