18 maja kanadyjski rząd wystosował ostrzeżenie o możliwości zerwania kontraktu na osiemnaście nowych myśliwców wielozadaniowych F/A-18 Super Hornet. Kwota zamówienia opiewa na przeszło dwa miliardy dolarów. Groźba jest reakcją na działania Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, który rozpoczął postępowanie przeciwko kanadyjskiej firmie Bombardier, zarzucając jej działania dumpingowe.

Departamentu Handlu zareagował na skargę złożoną przez firmę Boeing na znaczące wsparcie finansowe, które Bombardier otrzymał od kanadyjskiego rządu. W rezultacie Bombardier mógł sobie pozwolić na oferowanie zaniżonych cen dla klientów.

Rząd w Quebecu w 2016 roku zainwestował miliard dolarów w nową linię samolotów pasażerskich CS. Bombardier stał się bezpośrednim rywalem amerykańskiego giganta po uzyskaniu zamówienia na siedemdziesiąt pięć nowych samolotów dla linii lotniczych Delta Air Lines. Dodatkowo postępowanie przeciwko Kanadyjczykom prowadzi brazylijski Embraer, który złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu w sprawie dotowania Bombardiera.

Rozmowy o zakupie nowych odrzutowców dla wojsk lotniczych Kanady rozpoczęły się w ubiegłym roku (zobacz też: Kontrowersje wokół F/A-18E/F dla Kanady). We wstępnych założeniach ustalono zakup osiemnastu samolotów z możliwością dokupienia kolejnych w ciągu pięciu lat. Royal Canadian Air Force użytkuje obecnie sześćdziesiąt cztery myśliwce CF-18 Hornet. Dodatkowo Kanada jest uczestnikiem programu budowy F-35.

(apnews.com)

US Navy / MCSA Ignacio D. Perez