Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen spotkała się w Berlinie ze swoim francuskim odpowiednikiem Jeanem-Yves’em Le Drianem. W czasie spotkanie potwierdzono dalszą współpracę obu państw w wielu dziedzinach bezpieczeństwa, w tym:

  • Oba państwa zintensyfikują współpracę w dziedzinie taktycznego transportu powietrznego. Celem jest utworzenie połączonej jednostki wyposażonej w samoloty transportowe C-130J, które stacjonować będą na lotnisku w Évreux we Francji. Jednostkę będzie tworzyć sześć maszyn francuskich i sześć niemieckich. Współpraca pozwoli obu państwom na załatanie potencjalnej luki w możliwościach operowania z nieutwardzonych pasów startowych po wycofaniu C-160.
  • Kontynuowana będzie współpraca w zakresie rozpoznania satelitarnego. W przyszłym roku rozpoczną się prace nad satelitą rozpoznawczym nowej generacji. Ponadto oba państwa wspólnie z Włochami i Hiszpanią pracują nad bezzałogowym samolotem rozpoznawczym klasy MALE. Celem jest uruchomienie jego produkcji do 2025 roku
  • Oba państwa prowadzą wspólne prace analityczno-koncepcyjne nad wymaganiami dla nowych opancerzonych wozów bojowych i systemów artyleryjskich. Rozpoczęcie prac projektowych spodziewane jest w przyszłym roku.
  • Oba państwa zamierzają również kontynuować współpracę na polu śmigłowców bojowych, co oznacza wspólny dalszy rozwój śmigłowca Tiger. – Jest zgodne z europejskim duchem, że zdecydowaliśmy się rozwijać te projekty wspólnie, w niemiecko-francuskiej kooperacji – powiedziała niemiecka minister.

(defense-aerospace.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl