Część niemieckich śmigłowców transportowych NH90 została uziemiona z powodu możliwych problemów ze śmigłem ogonowym. Sprawa dotyczy egzemplarzy dostarczonych przed 2018 rokiem, a sygnał ostrzegawczy wyszedł od samego producenta śmigłowca. Wadliwym elementem są łopaty śmigła.

W ramach dbałości o bezpieczeństwo zdecydowano się na wstrzymanie lotów śmigłowców tego typu do czasu wykonania przeglądów i wymiany potencjalnie wadliwych elementów. Operacja wymiany części ma być przeprowadzona szybko, ale dostępność NH90 przez kilka tygodni będzie ograniczona, ponieważ loty mogą wykonywać jedynie egzemplarze dostarczone w 2018 roku lub później. Mają one fabrycznie zamontowane nowe łopaty śmigieł ogonowych.

Obecnie niemieckie NH90 nie są zaangażowane w żadne operacje zagraniczne, więc wszystkie zobowiązania sojusznicze są w pełni realizowane. Przedstawiciel niemieckich sil zbrojnych powiedział, że operacje lotnicze NH90 nie są zagrożone, ale ponieważ w czasie ćwiczeń i manewrów bezpieczeństwo żołnierzy jest priorytetem, zdecydowano się na uziemienie podejrzanych śmigłowców do czasu przeglądu i wymiany łopat.

Zobacz też: Marine wybrała NH90

(flugrevue.de, deutschesheer.de)

Dmitrij Rodionov, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported