Rheinmetall-MAN Military Vehicles dostarczył Nowej Zelandii czterdzieści średnich i ciężkich ciężarówek wojskowych. Jest to pierwsza partia sprzętu zrealizowana zgodnie z umową o wartości 113 milionów dolarów.

Siły Obronne Nowej Zelandii złożyły w maju 2013 roku zamówienie na 200 ciężkich i średnich ciężarówek transportowo-operacyjnych. Mają one zastąpić wysłużone Unimogi i cięższe pojazdy marki Mercedes. Transakcja przewiduje dostarczenie wozów w układzie 4×4 o nośności sześciu ton, 6×6 o nośności dziewięciu ton i 8×8 o nośności piętnastu ton, wyposażonych w nowoczesny sprzęt elektroniczny, wydajne klimatyzatory pozwalające na pracę w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych oraz silniki przystosowane do korzystania z niższej jakości paliwa przy zachowaniu standardowych osiągów.

Kolejne 22 miliony dolarów przeznaczono na dodatkowe opancerzenie, wyposażenie dla załóg ciężarówek, wsparcie logistyczne i techniczne oraz szeroki pakiet szkoleń.

Zdaniem ministra obrony narodowej Jonathana Colemana sprzęt projektowany i produkowany przez Rheinmetall Defence zaspokoi wymagania stawiane przez nowozelandzkie siły zbrojne. Szybka realizacja umowy będzie możliwa dzięki pokryciu się zamówień, które złożyły rządy Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. W ten sposób oba państwa otrzymają pojazdy z tej samej linii produkcyjnej.

Ostatnia partia zamówionego sprzętu ma zostać przekazana do 2015 roku. Szkolenie personelu ma rozpocząć się na przełomie lutego i marca 2014 roku, wraz ze stopniowym wdrażaniem nowych ciężarówek w struktury nowozelandzkiej armii.

(army-technology.com, rheinmetall-defence.com)