Niemiecki minister gospodarki podaje w wątpliwość zasadność zakupu amerykańskich samolotów transportowych C-130. Jego zdaniem lepszy byłby zakup brazylijskich KC-390, ponieważ daje to możliwość zaangażowania się niemieckich firm w produkcję tego samolotu. Takie stanowisko ministerstwa jest pokłosiem wizyty przedstawicieli Niemiec w fabryce Embraera w Brazylii.

Zdaniem sekretarz stanu Brigitte Zypries Brazylijczycy przedstawili KC-390 jako bardzo przekonywującą alternatywę dla C-130J. w zeszłym miesiącu niemieckie ministerstwo obrony ogłosiło plan zakupu czterech do sześciu amerykańskich samolotów dla uzupełnienia floty A400M. Herculesy mają być użytkowane wspólnie z Francją, co ma dać oszczędności finansowe.

Rzecznik ministerstwa obrony potwierdził, że otrzymał informacje z ministerstwa gospodarki, ale odmówił dalszych komentarzy. Przedstawiciel Lockheeda poinformował, że firma jest gotowa do rozpoczęcia prac nad samolotami przeznaczonymi dla Niemiec, ale nie wiadomo kiedy i czy kontrakt zostanie podpisany.

Czytaj też: KC-390 wchodzi na salony

(uk.reuters.com, fot. Embraer)

Embraer